Plachty - membránová architektúra
FLIZE | ŠPECIALISTA NA TECHNICKÉ TEXTÍLIE
Membránová architektúra
Moderné, elegantné prestrešenia, ktoré sa vyznačujú použitím nových technológií a špeciálnych materiálov. Odľahčené konštrukcie doplnené ladnými tvarmi plachiet rôznych tvarov a kriviek.
Plachty ako také nachádzajú čoraz častejšie uplatnenie aj v architektúre. Stávajú sa nielen funkčnou (praktickou) súčasťou objektu, ale aj dominantným doplnkom. Membránová architektúra pozostáva z troch základných prvkov:
– nosný podperný systém (rámy, oblúky, stĺpy),
– laná (stabilizačné, hrebeňové, kotevné…) a ostatné upevňovacie prvky,
– technická textília (plachta).
Membránová architektúra a jej všestranné využitie
Kým v minulosti boli plachty ako membránová architektúra súčasťou najmä sezónnych či krátkodobých stavieb, dnes sú tzv. plachtové stavby obľúbeným riešením pre štadióny a športoviská, letiská, parkoviská, stanice, amfiteátre, nákupné centrá, výstavné haly, rôzne kultúrne a spoločenské areály a podobné priestory. Taktiež poslúžia ako tienidlá inštalované na rodinných domoch (rovnakú funkciu má plachta na terasu a prístrešok či tieniaca plachta na zimnej záhrade).
Kľúčový je materiál
Vyrábame plachty (membránová architektúra) z odolných a pevných materiálov s vysokou gramážou. Dôležitými parametrami je aj hustota a priemer vlákien či systém pletenia textílie, ktoré ovplyvňujú finálne mechanické vlastnosti plachiet. Ich povrch disponuje špeciálnou úpravou, vďaka ktorej sú plachty odolné voči výčinom poveternostných vplyvov – obzvlášť UV žiareniu, vlhkosťou (a následnému tvoreniu škodlivých plesní či výskytom húb), ako aj znečisteniu. Životnosť plachiet ako súčasti membránovej architektúry je rátaná na desiatky rokov a závisí od niekoľkých faktorov:
– kvalita materiálov použitých pri výrobe,
– stupeň znečistenia v okolí,
– zaťaženie a predpätie membrány.
Nevyhnutnosťou je aj správne riešenie spojov, teda uchopenia plachty k stavebnej konštrukcii tak, aby nedošlo k jej deformácií či inému znehodnoteniu. Dôležitá je správna montáž, vďaka ktorej si plachta uchová svoju tvarovú stabilitu.
Plachty (membránová architektúra) a proces ich výroby
Plachty (membránová architektúra) majú špecifický proces výroby. Pri ich návrhu totiž používame špeciálne programy, ktoré nám pomáhajú presne prepočítať upínacie body aj konštrukčné prvky. Nesmierne dôležitá je statika a správny typ konštrukcie. Osobitnú pozornosť venujeme vypínacím / napínacím lanám. Nemenej dôležitý je výber najvhodnejšieho typu plachtoviny s ohľadom na umiestnenie objektu aj veľkosti plachty.
Plachty ako membránová architektúra v sebe spájajú matematiku, geometriu a fyziku. Výsledkom precízneho návrhu a spoľahlivej výroby sú presné, stabilné, odolné a trváce plachty (membránová architektúra) nad hlavami fanúšikov na futbalovom zápase, hostí v reštaurácií či členov vašej domácnosti v záhrade počas letného oddychu.
Prečo sú plachty – membránová architektúra žiadaným riešením
– ide o mimoriadne elegantný, moderný a zároveň praktický spôsob tienenia aj zastrešenia,
– plachty ako membránová architektúra sú v porovnaní s klasickou strešnou konštrukciou omnoho ľahšie, čiže stavbu odľahčujú a zbytočne ju nezaťažujú – dokonca sa čoraz častejšie využívajú ako tzv. fasádny plášť,
– je možná flexibilita tvarových aj konštrukčných riešení na mieru (platí aj pre plachty na altánok či naše autoplachty – výroba a servis),
– eliminácia svetelnej priepustnosti v prípade exteriérových plachiet,
– viacvrstvové membránové systémy poskytujú primeranú ochranu proti hluku, teplu, vetru a ochladeniu,
– samočistiace vlastnosti – plachty majú hladký povrch, čiže prach a iné znečistenie poľahky zmyje dážď (platí aj pre krycie plachty),
– ako sme spomínali, takéto plachty disponujú špeciálnou povrchovou úpravou, vďaka ktorej si uchovávajú farebnú stálosť.
Je potrebné uviesť, že plachty – membránová architektúra spadajú do kategórie hospodárnych riešení, pričom pre klientov je rozhodujúce aj stavebno-fyzikálne hľadisko a výsledný vizuálny efekt.
Ďalšie vlastnosti plachiet ako súčasti membránovej architektúry
– nízka hmotnosť vďaka odľahčenej konštrukcii,
– nulová tuhosť,
– vynikajúca pevnosť v ťahu,
– efektívna skladnosť,
– možnosť rôznych zložitejších membránových tvarov,
– jednotlivé konštrukčné výpočty,
– inovatívne silné materiály.
Oblasti použitia
- ideálne pre rozsiahle strešné konštrukcie, fasádne prvky,
- mobilné, ale i dočasné stavby vhodné na rôzne akcie,
- chránia pred nepriaznivým počasím, ale slúžia aj ako tienidlo,
- fasádne konštrukcie
Membrány pre bioplynové stanice
Ponúkame Vám vysokorezistentné membrány, špeciálne vyvinuté pre bioplynové stanice, pre prekrytie reaktorov bioplynových staníc alebo zásobníkov bioplynu.
Katalógy (formát PDF):
BRO-Flexlight-Advanced-902-S2-EN
BRO-Flexlight-Advanced-1002-S2-EN
BRO-Flexlight-Advanced-1202-S2-EN
Rýchly kontakt
Máte otázku alebo záujem o naše služby?
Ozvite sa nám!